Moje „naj” z festiwalu 4developers 2016

4Developers 2016 był na prawdę dobrym festiwalem. Wielu uczestników, jasno ułożone ścieżki tematyczne oraz wyczuwalna luźna i inspirująca atmosfera. No i co najważniejsze – własna ścieżka dla UX-ów! Zobaczcie moje „naj” z tego wydarzenia!

Najciekawsza prezentacja

Już na początku zrozumiałem, że jest sztos. I nie zawiodłem się do końca tej prezentacji. Łukasz Tyrała (miastologia.pl) i jego prezka zatytułowana „Nie rób makiet. Nadawaj im znaczenie” była niezwykle ważnym, a przy tym naprawdę ciekawie zaprezentowanym głosem porządkującym sprawę znaczenia makiet w procesie projektowania.

Łukasz opowiedział nam o transformacyjnej roli i znaczeniu makiety. Z jednej strony może ona pełnić rolę artefaktu wytworzonego podczas procesu projektowego, przez jednego lub kilku członków zespołu. W tym wariancie mamy zwykle do czynienia z makietami typu Low-Fi, a szczególnie z różnorodnymi szkicami/rysunkami/diagramami tworzonymi chociażby na kartce papieru czy tablicy. W tym kontekście jest więc fizycznym komponentem, który ma pomagać i wspierać proces ale nie jest jego celem ostatecznym.

Z drugiej strony makieta może być materiałem wytworzeniowym (deliverable), a więc podsumowaniem pracy i wspólnej rozkminy całego zespołu. Wówczas ma ona charakter przemyślanego, zwykle szczegółowego konceptu oddającego flow całego zespołu.  Co więcej  pozwala ona zrozumieć rozwiązanie, a więc jej znaczenie w kontekście procesu projektowego jest znacznie szersze.

Poza tym dużo dobrego, m.in.: przekozacka minimalistyczna prezentacja, inspiracje ze świata projektowania architektonicznego, krótka lekcja na temat (nie)aktualnych polskiej i angielskojęzycznej definicji makiety oraz wireframe. No i miód na moje serce – prezentacja roli i istoty Product Managera w procesie projektowania produktów digital.

Szacun!

 

Najbardziej renomowane firmy  

A pewnie, że były! Dobre, „ewangelizujące” design thinking i świadomości UX w organizacjach prezentacje dali zarówno Jakub z PLEO skills, jak i Mateusz oraz Mariusz z Movade.

Poza tym kilka ciekawych insightów z perspektywy Product Managera znalazłem w pozostałych prezentacjach, na których byłem obecny – m.in. Igora Farafonowa z UXeria oraz Szymona Heliosza z VML.

Niestety nie widziałem prezentacji  Michała Mycka oraz Grzegorza Brożyny – na szczęście na posterunku był jak zwykle Stachu.

 

Najbardziej nieoczekiwany zwrot akcji

My produktowcy tak mamy, że kręci nas zarówno nowoczesne zarządzanie zespołem jak i najnowsze trendy w metodykach rozwoju oprogramowania. Przyznam się, że sam ostatnio zaczynam wchodzić coraz głębiej w świat zarządzania zwinnego, dlatego z niezdrową wręcz ciekawością zwiałem na chwilę ze ścieżki UX-owej aby posłuchać Mirka Dąbrowskiego i jego prezentacji na temat Agile.

To było doświadczenie!

Mirek w bardzo zabawny ale przy tym merytoryczny sposób wprowadził nas w świat Agile, w którym tak naprawdę bardziej lub mniej świadomie większość z nas na co dzień funkcjonuje. Opowiedział nam o istocie zarządzania zwinnego, zaprezentował bogaty świat standardów, wplatając w to wszystko turbo anegdotki i świetne poczucie humory.

Utwierdziłem się w przekonaniu, że Agile to coś, co trzeba rozumieć, wierzyć i tym żyć. Szczególnie jeśli chcesz być zajebistym Product Managerem.

 

Najlepsze rekomendacje dla organizatorów 4developers 2017

Utrzymanie poziomu ze ścieżki UX-owej. Włączenie zupełnie nowej multidyscyplinarnej ścieżki Zarządzania produktami wraz z praktycznymi warsztatami – to mi się marzy!

 

Najlepsza puenta całego wydarzenia

Z perspektywy PMa widzę tu spójną opowieść, różnych ludzi z różnymi doświadczeniami, zamykającą się w jakże prostym stwierdzeniu.

 

MORE HUMAN INTERACTION + LESS BULLSHIT = BETTER PRODUCTS

Jestem product managerem z szerokim zapleczem biznesowym, marketingowym i badawczym. Design thinking i lean stanowią dla mnie fundamenty rozwoju i analizy. Całą swoją pracę staram się napędzać naturalną ciekawością oraz poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie ostateczne - jak tworzyć i rozwijać produkty, które pozwalają budować wielkie biznesy i mają moc zmieniania życia na lepsze.

Site Footer

Sliding Sidebar

Facebook